fbpx

Weterynarz Onkolog

Weterynarz onkolog – kiedy potrzebna jest konsultacja?

Choroby nowotworowe u zwierząt, podobnie jak u ludzi przybierają w dzisiejszych czasach wymiar chorób cywilizacyjnych. Statystyki niestety pokazują że prawie 50% psów powyżej 10-go roku życia odchodzi z powodu nowotworu. Właściciele psów rasowych takich jak: berneńskie psy pasterskie, owczarki niemieckie, labradory, golden retrievery, boksery czy rottweilery, powinni regularnie sprawdzać stan zdrowia swoich zwierzaków u lekarza weterynarii. Koty są trudniejsze do zdiagnozowania, gdyż zazwyczaj maskują objawy lub właścicielowi ciężej szybko zauważyć subtelne zmiany w zachowaniu jak zmniejszenie apetytu, spadek aktywności, większe izolowanie się. Kluczem do sukcesu są regularne kontrole i badania diagnostyczne. Oczywistością jest gdy guz jest widoczny gołym okiem lub wyczuwalny na ciele zwierzaka, nie należy wtedy czekać tylko od razu pojawić się na wizycie u onkologa weterynaryjnego. Choroba zdiagnozowana we wczesnym stadium stwarza większe szanse na wyleczenie.

Onkolog dla psa – jak wygląda wizyta?

Wizyta u weterynarza onkologa zawsze rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu i dokładnego badania pacjenta. W zależności od przypadku potrzebna jest inna diagnostyka, są to zazwyczaj badania krwi, rtg, usg, biopsja lub chirurgia diagnostyczna – pobranie wycinków tkanek czy węzłów chłonnych do badania. Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia onkologa, leczenie może polegać na terapii chirurgicznej tzn. usunięciu guza lub zmniejszeniu jego masy, chemioterapii, elektrochemioterapii, immunoterapii lub radioterapii i terapii fotodynamicznej – te dwie metody są niestety niedostępne jeszcze w Polsce.

Onkolog weterynarz – ceny usług

Rozpiętość cen usług jest duża, zależy to od ilości potrzebnych badań diagnostycznych, zastosowanych leków czy konieczności dalszej terapii. W celu uzyskania szczegółowej informacji o cenie konsultacji u onkologa weterynarza należy skontaktować się z konkretną lecznicą weterynaryjną, w której onkolog dla psa lub kota przyjmuje.