fbpx

Usg psa i kota

adanie ultrasonograficzne to badanie nieinwazyjne, szybkie, bezpieczne i bezbolesne. Umożliwia obejrzenie wewnętrznych struktur przy użyciu fal ultradźwiękowych przez przyłożenie sondy do ciała zwierzaka. Po raz pierwszy używano tej techniki w medycynie weterynaryjnej do diagnozowania ciąży, z czasem rozpoczęto diagnostykę całej jamy brzusznej, badanie echokardiograficzne serca, usg płuc, gałki ocznej, w tym momencie prężnie zaczyna rozwijać się usg stawów. Znieczulenie zwykle nie jest potrzebne, jedynym wyjątkiem jest biopsja pod kontrolą USG, do której sedacja jest wymagana lub bardzo pobudliwy, agresywny pacjent. W większości przypadków sierść nie musi być golona do przeprowadzenia badania ultradźwiękowego. Ale w niektórych przypadkach (gęsty podszerstek) jest to konieczne aby sonda miała kontakt ze skórą. Aby uzyskać odpowiednie obrazy zawsze zwilżamy sierść alkoholem i stosujemy obfitą ilość żelu ultradźwiękowego.

USG u psa i kota – jak go przygotować do badania?

Jeżeli badamy jamę brzuszną wymagana jest 12 godzinna głodówka oraz przed samym badaniem (około 1-2h) w miarę możliwości powstrzymujemy zwierzę przed oddawaniem moczu.

Jeżeli badanie USG ma dotyczyć przewodu pokarmowego weterynarz czasami prosi o podania preparatu usprawniającego transport gazów np. espumisan (nadmierna ilość gazów znacznie utrudnia badanie usg).

Badanie pęcherza moczowego wymaga powstrzymanie pupila przed oddaniem moczu na 1-2h przed badaniem.

Usg weterynarz Warszawa

Podstawowe usg psa i kota może wykonać każdy weterynarz pierwszego kontaktu, ale badanie szczegółowe kierowane jest już do radiologa. Zapisy do specjalisty wykonującego usg prowadzone są zazwyczaj na konkretny dzień i godzinę. Wynik znany jest od razu, specjalista zaraz po skończonym badaniu sporządza opis dla właściciela.

Usg psa i kota – cena

Cena badania usg u psa i kota różni się w zależności od badanej okolicy, czy potrzebujemy wykonać usg całej jamy brzusznej czy usg tylko jednego narządu. Ceny mogą różnić się w zależności od wielkości zwierzaka oraz od specjalisty wykonującego badanie. W celu uzyskania szczegółowej informacji o cenie usg u psa i kota należy skontaktować się z konkretną lecznicą weterynaryjną, w której radiolog dla psa lub kota przyjmuje.