fbpx

Tomografia psa i kota

Ta nowoczesna metoda diagnostyczna, uważana za jedno z bardziej wartościowych badań obrazowych. Pozwala na bardzo dokładne diagnozowanie ciężkich przypadków z dziedziny neurologii, onkologii czy ortopedii. Tomografia komputerowa (TK, CT) jest badaniem radiologicznym, wykorzystującym promienie jonizujące (rentgenowskie). Podczas takiego badania oceniana jest struktura narządów i wykrywane ewentualne nieprawidłowości w budowie. Tomografię komputerową można wykonać po podaniu środka kontrastowego lub bez niego.

Tomografia psa i kota – kiedy jest potrzebna?

Tomografia jest szczególnie pomocna u pacjentów neurologicznych np. podczas niereagującej na terapię padaczki. Ważna u pacjentów onkologicznych, u których można uwidocznić guza w każdej części ciała zwierzaka. U czworonogów po urazie lub pacjentów ortopedycznych z bólem w obrębie kręgosłupa, niedowładami kończyn, są to np. dyskopatie, przepukliny, nowotwory.

Tomografia psa i kota – jak przygotować czworonoga?

Konieczna jest 12h głodówka oraz ograniczenie picia wody do 2h przed badaniem. Zalecane jest zawsze wykonanie badań krwi przed znieczuleniem (morfologia+biochemia, najistotniejsze są parametry wątrobowe i nerkowe). Przed znieczuleniem ważna jest również konsultacja kardiologiczna w celu zakwalifikowania pacjenta do tomografii, szczególnie u psów i kotów ze zdiagnozowaną już chorobą serca lub u starszych pacjentów.

Tomografia weterynarz Warszawa

W Klinice weterynaryjnej Vetka na Białołęce, w której pracuję, dysponujemy tomografem komputerowym 3D firmy FIDEX łączącym tomografię komputerową (TK), radiografię cyfrową (DR) i fluoroskopię. 

Tomografia psa i kota – cena

Rozpiętość cen usług jest duża, zależy to od ilości potrzebnych odcinków do zobrazowania, wielkości zwierzaka, potrzebnych leków do znieczulenia oraz ewentualnych wcześniejszych badań kwalifikujących do tomografii. W celu uzyskania szczegółowej informacji o cenie tomografii psa i kota należy skontaktować się z konkretną lecznicą weterynaryjną, w której tomografia dla psa lub kota jest możli