fbpx

Szczepienie psa i kota

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie to obowiązek ustawowy każdego właściciela, ale są też inne choroby zakaźne, przed którymi warto szczególnie chronić swojego pupila. Szczepienia psa i kota są tak samo ważne jak szczepienia u ludzi. Mimo to wielu właścicieli zaniedbuje ten sposób profilaktyki, gdyż są to szczepienia dodatkowe i nie są bezwzględnie wskazane. Szczepienia te mają olbrzymie znaczenie dla zdrowia czworonoga, gdyż pozwalają ochronić zwierzaka przed chorobami, które nie tylko wyniszczają jego organizm, ale wręcz mogą skończyć się śmiercią. Dodatkowe szczepienia zawsze doradzi lekarz weterynarii. Bierze on bowiem pod uwagę tryb życia, miejsce życia i spacerów, tendencję do polowań, czy walk i bójek u kotów. 

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie to coroczny obowiązek ustawowy. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt – obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu podlegają wszystkie psy powyżej 3. miesiąca życia. Właściciele psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Okres ważności szczepienia przeciw wściekliźnie liczy się od nabycia odporności ochronnej tj. 21dni. Szczepienia może dokonać wyłącznie lekarz weterynarii. Po szczepieniu przeciwko wściekliźnie właściciel dostaje zaświadczenie lub wpis do paszportu albo książeczki zdrowia psa. Często psiaki dostają identyfikator przypinany do obroży lub szelek w postaci medalika, informujący o szczepieniu. Dodatkowo jest to też sposób identyfikacji psa, gdyż na nim znajduje się zazwyczaj unikalny numer przypisany do psa i numer telefonu do lecznicy weterynaryjnej, w której został zaszczepiony.

Szczepienie kota przeciwko wściekliźnie

Nie ma obowiązku ustawowego szczepienia przeciwko wściekliźnie u kotów w Polsce. Jeżeli koty przebywają wyłącznie w domu nie musimy ich doszczepiać, jeżeli natomiast są kotami wychodzącymi warto się na to zdecydować. Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie kota powinno mieć miejsce po 12 tygodniu życia. Kolejne szczepienia przeprowadza się co 2-3 lata. Są pewne sytuacje, które wymuszają zaszczepienie kota przeciwko wściekliźnie np. pobyt w hotelu dla kotów (czasami jest to warunek przyjęcia zwierzaka) lub podróże. Należy pamiętać, że podobnie jak u psów oficjalnie uznawane za uodpornione przeciw wściekliźnie koty są dopiero po 21 dniach od pierwszego szczepienia. Szczepienia może dokonać wyłącznie lekarz weterynarii. Po szczepieniu właściciel dostaje zaświadczenie lub wpis do paszportu albo książeczki zdrowia kota. 

Szczepienia psa

Do szczepień zasadniczych psów należą szczepienia przeciwko wściekliźnie, nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby).

Szczepienia tzw. dodatkowe psa zalecane są w związku ze stanem zdrowia, trybem życia lub zagrożeniami konkretnymi chorobami tj: szczepienie przeciwko leptospirozie (spacery po lasach, terenach podmokłych, polowania na gryzonie), szczepienia przeciwko dermatofitozie lub herpeswirozę (w przypadku wystaw lub hodowli) oraz szczepionka donosowa przeciwko kaszlowi kenelowemu.

Szczepienie psa – kalendarz

Zaleca się by szczepienia psa zacząć ok 6-tego tygodnia życia, wcześniejsze szczepienia mogą być nieskuteczne ze względu na przeciwciała, które szczeniak otrzymał od matki wraz z siarą. 6-ty tydzień: nosówka i parwowiroza (szczepionka tzw. puppy – przeznaczona dla szczeniąt), 9-ty tydzień: nosówka, parwowiroza, koronowiroza, choroba Rubartha + ew. kaszel kenelowy, leptospiroza, 12-ty tydzień: nosówka, parwowiroza, koronowiroza, choroba Rubartha, + ew.kaszel kenelowy, leptospiroza,  między 12-tym a 16-tym tygodniem życia szczepienie przeciwko wściekliźnie.Po roku konieczne są szczepienia przypominające. Przez planowanym szczepieniem psa należy odrobaczyć. Psa nie można zaszczepić jeżeli jest w trakcie choroby lub podczas leczenia, jeżeli jest zarobaczony lub występują pasożyty zewnętrzne, jeżeli podczas poprzednich szczepień wystąpiły reakcje niepożądane. Nie szczepi się również suk ciężarnych.

Szczepienia kota

Kota wychodzącego warto zaszczepić przeciwko herpeswirozie, kaliciwirozie, panleukopenii, białaczce i wściekliźnie. Kota niewychodzącego przeciwko herpeswirozie, kaliciwirozie i panleukopenii. Ważne zanim zaszczepimy kota przeciw kociej białaczce wirusowej (FeLV), należy wykonać test z krwi FeLV/FIV, by sprawdzić, czy kot nie jest nosicielem wirusa FeLV. Nosicieli nie szczepimy, gdyż może to zaindukować rozwój choroby.

Szczepienie kota – kalendarz

Planując szczepienia kota należy pamiętać o przeciwciałach siarowych przekazanych przez mamę kociaka, które mogą neutralizować szczepionki. Z tego względu najbezpieczniej jest zacząć immunizację kociąt w wieku 7 – 8 tygodni. Drugie szczepienie wyznaczane jest zazwyczaj po 3 tygodniach od pierwszego. Po ukończeniu 12 tygodnia życia można kota szczepić przeciwko wściekliźnie. Przed szczepieniem warto zwierzaka odrobaczyć, nie należy szczepić ciężarnych kotek, kotów chorych lub z predyspozycjami do alergii. Szczepienia nie tylko chronią konkretne zwierzę, ale też ograniczają rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych wśród kociej populacji.

Po szczepieniu

Każda szczepionka może wywołać reakcje poszczepienne np. apatię, ospałość, ból w miejscu szczepienia. Zapewnij wtedy swojemu psu i kotu dostęp do wody i ciszę, następnego dnia objawy powinny ustąpić, jeśli trwają dłużej skonsultuj się w lekarzem weterynarii. Na wizytę warto jednak zarezerwować sobie trochę czasu i po szczepieniu zostać jeszcze ok pół godziny w poczekalni gabinetu weterynaryjnego i obserwować, czy nie wystąpi nieoczekiwana reakcja anafilaktyczna tzn. intensywne wymioty, obrzęk pyszczka lub silny odczyn poszczepienny w miejscu ukłucia – wtedy konieczna będzie ingerencja lekarza weterynarii.

Szczepienie psa i kota – ceny

Rozpiętość cen szczepień jest duża, zależy to od rodzaju zastosowanej szczepionki. W celu uzyskania szczegółowej informacji o cenie szczepienia u lekarza weterynarii należy skontaktować się z konkretną lecznicą weterynaryjną.