fbpx

Sterylizacja i kastracja psa i kota

Sterylizacja i kastracja są najczęstszymi zabiegami chirurgicznymi przeprowadzanymi u psów i kotów. Coraz więcej właścicieli decyduje się na poddanie swojego pupila temu zabiegowi, nie tylko z troski o jego zdrowie, ale również z uwagi na dużą liczbę niechcianych, porzucanych maluchów. Kotki są bardzo płodne, mogą być w ciąży kilka razy w roku, a mioty zdarzają się bardzo liczne. Trudno jest znaleźć nowe domy tak dużej liczbie szczeniąt czy kociąt, dlatego często trafiają one do schronisk, gdzie liczba niechcianych zwierzaków jest wciąż ogromna. Poniższe zabiegi są rutynowo wykonywane w większości gabinetów weterynaryjnych.

Sterylizacja a kastracja

Sterylizacja jest zabiegiem przeprowadzanym u samic, który polega na wycięciu jajników oraz macicy, dokonuje się go w pełnej narkozie. Kastrację natomiast przeprowadzamy u samców. Polega ona na usunięciu jąder, ten zabieg również przeprowadzany jest w pełnej narkozie. Efektem zabiegu jest całkowita i nieodwracalna bezpłodność zwierzęcia zwierzęcia.

Sterylizacja kotki 

Kiedy można przeprowadzić zabieg? Istnieją dwie szkoły terminu sterylizacji, pierwsza, która mówi o wczesnej sterylizacji przed pierwszą rujką i druga – po pierwszej rujce. Z reguły my zalecamy zaczekać aż kotka dojrzeje hormonalnie i przejdzie pierwszą rujkę. Jest to wiek ok 6-8 mca życia. Czasami zdarza się tak, że kotki popadają w tzw. ruję ciągłą i wówczas trzeba zastosować blokadę hormonalną w celu wyciszenia jej przed zabiegiem. Nie należy sterylizować bowiem kotek w czasie rujki.

Jeśli nasza kotka nie jest hodowlana (nie posiada rodowodu lub w rodowodzie nie ma zapisu o przeznaczeniu do hodowli) koniecznie ją wysterylizujmy. Zabieg jest lepszym rozwiązaniem dla kotki niż podawanie tabletek czy zastrzyków hormonalnych, które często mają wiele działań niepożądanych, mogą prowadzić do nowotworów, czy ropomacicza.

Przed samym zabiegiem sterylizacji kotka musi być na czczo 12h. Zawsze wskazane są badania krwi (morfologia i biochemia – próby wątrobowe i nerkowe). 

Sam zabieg trwa niecałą godzinę. Operowana okolica jest golona i odkażana. Podczas operacji usuwane są jajniki, jajowody i macica, zakładane są zazwyczaj 3 piętra szwów, z czego szew skórny może być rozpuszczalny (to ważne szczególnie u kotek wychodzących). Kotka pozostaje w gabinecie do czasu pełnego wybudzenia. Kot po narkozie jest dogrzewany, wybudza się w cichym, spokojnym miejscu. Bezpośrednio po zabiegu dostaje antybiotyki i środki przeciwbólowe, zakładane jest ubranko, które ma chronić szew przed wylizaniem do czasu jego zdjęcia (zazwyczaj jest to ok 10 dni). Po powrocie do domu po ok 6-8 h można podać jedzenie, najlepiej z połowy standardowej porcji. Ważne, żeby w pierwszych dniach po sterylizacji zwierzak nie skakał zbyt dużo, aby nie naciągnąć rany pooperacyjnej. 

Na kontrolę należy pojawić się zgodnie ze wskazaniami lekarza weterynarii oraz zawsze, gdy mamy wątpliwości co do stanu zwierzaka.

Sterylizacja suczki

Wszystkie zalecenia przed- i pozabiegowe oraz sam zabieg sterylizacji suczki nie nie różni się od sterylizacji kotki. Jedyną różnicą jest czas operacji. Również i tu są zwolennicy wczesnej sterylizacji (przed pierwszą cieczką), jak i sterylizacji po pierwszej cieczce. My zalecamy by suczka dojrzała hormonalnie, przeszła pierwszą cieczkę i 2 mce po niej można sunię wysterylizować. Oczywiście sterylizacja w każdym wieku jest zalecana (musimy zawsze odczekać 2mce od cieczki). 

Kastracja kota

Kastracja jest z reguły wykonywana około 5-7 miesiąca życia kocurka lub wcześniej, gdy zacznie znaczyć teren moczem o bardzo intensywnym zapachu.

Kastracja kocura w młodym wieku jest w przypadku kotów niewychodzących koniecznością. Dojrzewający kocur będzie znaczył teren, taka jest jego natura i nie da się tego wyeliminować w inny sposób, jak tylko przez kastrację. Nie należy z nią czekać zbyt długo, gdyż zachowanie to może utrwalić się jako nawykowe.

Przed samym zabiegiem kot musi być na czczo 12h. Zawsze wskazane są badania krwi (morfologia i biochemia – próby wątrobowe i nerkowe). 

Operowana okolica jest golona, odkażana. Jądra usuwane są przez dwa nacięcia na worku mosznowym. Nacięcia pozostawia się bez zszywania. Kocur po zabiegu, podobnie jak kotki pozostają w lecznicy do pełnego wybudzenia. Wybudzają się w spokojnych, cichych warunkach, są dogrzewane. Pooperacyjna opieka zwykle obejmuje jedynie kontrolowanie rany pooperacyjnej. Kotek ma zakaz jej lizania, jeżeli interesuje się raną, często zakłada się kołnierz na głowę, by nie dostał się do operowanej okolicy. Jeżeli jest kotem wychodzącym, zaleca się trzymanie kota w domu, przynajmniej w pierwszych dobach po kastracji. Po powrocie do domu po ok 6-8 h można podać jedzenie, najlepiej z połowy standardowej porcji. 

Kastracja psa

Wszystkie zalecenia przed- i pozabiegowe nie różnią się od kastracji kota. Sam zabieg kastracji psa przebiega nieco inaczej, gdyż cięcie operacyjne wykonuje się jedno i zlokalizowane jest ono przedmosznowo, zaszywa się ranę trzema piętrami szwów, z czego szew skórny może być rozpuszczalny, jeżeli nie jest – zdejmuje się do zazwyczaj po 10-ciu dniach. Psy w przeciwieństwie do kotów zawsze obowiązkowo muszą nosić kołnierz po kastracji, aby nie wylizały sobie szwów. Zakaz intensywnego ruchu w pierwszych dobach po operacji również obowiązuje. 

Jaka jest cena sterylizacji i kastracji?

Ceny sterylizacji i kastracji są rozbieżne ze względu na masę ciała zwierzaka. Czasem organizowane są specjalne akcje (dofinansowania z urzędów miasta, gmin), w ramach których zabiegi przeprowadzane są taniej, warto jest poszukać na ten temat informacji w internecie lub u pobliskiego lekarza weterynarii. W celu uzyskania szczegółowej informacji o cenie sterylizacji lub kastracji należy skontaktować się z konkretną lecznicą weterynaryjną, w której te zabiegi są wykonywane.