fbpx

RTG psa i kota

Rentgen (Rtg) psa i kota

Umożliwia bardzo szybką i dokładną ocenę narządów, układu kostnego, tkanek miękkich, jam ciała, dzięki temu diagnoza jest bardzo precyzyjna. RTG pozwala na ocenę właściwie każdego narządu ciała, ale jego pomoc jest absolutnie nieodzowna w przypadku urazów i złamań kości. Rtg jest techniką obrazowania wykorzystującą promienie rentgenowskie. W metodzie tej wykorzystane jest zjawisko różnego pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała.

Badanie rtg kręgosłupa i kończyn – możemy dzięki temu ocenić poszczególne kręgi, kości, rozpoznać procesy zwyrodnieniowe.

Zdjęcia rtg jamy brzusznej – bardzo pomocne przy podejrzeniach ciał obcych w przewodzie pokarmowym czy w przypadku kamicy pęcherza moczowego.

RTG klatki piersiowej – ocena sylwetki serca, powietrzności płuc, ułożenia tchawicy. 

U pacjentów potrzebujących znieczulenia (pacjenci pobudliwi, agresywni lub zdjęcia wymagające nieruchomości np. w kierunku dysplazji) konieczna jest przynajmniej 12 godzinna głodówka. Ważne jest, żeby przed badaniem usunąć z Państwa psa czy kota cieniujące elementy takie jak kolczatka, obroża, szelki. Badanie rtg wykonuje się na stole w konkretnej pozycji, w zależności od prześwietlanej okolicy.

Rentgen (Rtg) weterynarz Warszawa

Zdjęcia rentgenowskie robione na bieżąco i po kilku minutach można je omówić na ekranie monitora. Zdjęcia są wydawane na życzenie właściciela na płytach CD. Zdjęcie przeglądowe rtg może wykonać każdy weterynarz pierwszego kontaktu. Jeżeli jest taka potrzeba zdjęcie może opisać szczegółowo radiolog. Zdjęcia rtg z oceną dysplazji do rodowodu wykonują konkretni lekarze, którzy mogą wystawiać certyfikaty. 

Rentgen (Rtg) psa i kota – cena

Cena badania rtg u psa i kota różni się w zależności od ilości wykonanych zdjęć. Czasami wystarczy jedno zdjęcie aby mieć już diagnozę, czasami potrzebnych jest więcej projekcji. Dodatkowo płatne jest znieczulenie, jeżeli pacjent tego wymaga oraz certyfikaty na dysplazję (ocena do rodowodu), jeżeli w lecznicy jest lekarz, które takie wystawia. W celu uzyskania szczegółowej informacji o cenie rtg u psa i kota należy skontaktować się z konkretną lecznicą weterynaryjną, w której badanie rtg dla psa lub kota jest możliwe.