Przetrwanie upałów

W czasie upałów powinniśmy zadbać o nasze czworonogi w szczególny sposób. Wdrożenie w życie kilku zasad ułatwi Twojemu zwierzakowi znieść wysokie temperatury.

 

Nasze futrzaki nie mają wysoce wydajnego systemu chłodzenia, o przegrzanie bardzo łatwo. Pies nie ma gruczołów potowych, cała termoregulacja odbywa się głównie przez ziajanie, nie ograniczaj więc swojego psiaka paskowym kagańcem, który uniemożliwi mu wymianę powietrza.

 

Szczególną uwagę zwróćmy na rasy brachycefaliczne (o krótkich pyszczkach) np. buldożki, pekińczyki, shih tzu, których wymiana gazowa nie jest tak wydajna jak psów o długich pyszczkach.

 

Nie wygaląj zbyt krótko sierści podczas lata, by piesek nie nabawił się oparzeń, sierść jest w tym przypadku ważnym izolatorem.
Aby obniżyć temperaturę ciała psiaki stroszą też sierść, ale musi być ona wyczesana i puszysta. Jeśli jest zaniedbana i skołtuniona przylega ściśle do ciała i zatrzymuje ciepłe powietrze przy skórze, uniemożliwiając dostęp chłodniejszego.

 

Koty za to są zwierzętami ciepłolubnymi, wydaląją niewielkie ilości potu za pomocą gruczołów znajdujących się na opuszkach łap i pachach. Ale nie będą czuły się najlepiej zamknięte w pomieszczeniu gdy na dworze panują upały. Potrzebują świeżego powietrza i ruchu. Gdy jest gorąco, kot częściej się myje. Poprzez lizanie sierści i odparowywanie śliny z powierzchni ciała uwalnia nadmiar ciepła.

 

Podstawą jest zapewnienie nieograniczonego dostępu do świeżej wody. Nie tylko w domu, ale również na spacerach czy w podróży.

 

Wybieraj na spacery z psiakiem raczej wczesne ranki lub wieczory, gdy temperatury nie są tak wysokie. Omijaj nasłonecznione miejsca, szukaj zacienionych ścieżek. Unikaj nagrzanych powierzchni, chodźcie raczej po trawie niż po asfalcie.

 

Podczas spacerów lepiej sprawdzają się skórzane lub materiałowe obroże, łańcuszki bardzo szybko się nagrzewają i mogą doprowadzić do poparzeń. To samo dotyczy blaszek adresowych, które dotykają skóry psa.

 

W mieszkaniu zostawiaj zawsze otwartą łazienkę (tam zazwyczaj jest najchłodniej) lub inne pomieszczenie bez okna, gdzie pies czy kot może spokojnie wylegiwać się na chłodnej posadzce. Możesz zostawić też na podłodze zimny wilgotny ręcznik, aby w każdej chwili mógł się na nim położyć.

 

Jeżeli masz ogród świetnie sprawdzają się niewielkie baseny, w których pies może się ochłodzić. Zraszacze lub ostrożne polewanie psa z węża ogrodowego też przynosi ulgę.

 

Jeżeli zwierzaki większość czasu przebywają na dworzu musisz koniecznie zapewnić im zacienione miejsce. Nigdy nie zamykajcie zwierzaków na balkonach, muszą mieć zawsze możliwość schowania się w cień.

 

Szczególnie w upały należy zwrócić uwagę na zwierzaki chorujące na serce. Pacjenci kardiologiczni o wiele gorzej znoszą wysokie temperatury.

 

Zwracaj uwagę na nietypowe zachowanie Twojego pupila. Jeżeli zauważysz że jest apatyczny, szybko się męczy, dyszy z otwartym pyszczkiem, łapczywie chwyta powietrze lub ma ślinotok. To może być udar cieplny. Zwierzak może mieć wtedy żyworóżowe lub czerwone dziąsła, problem z poruszaniem się oraz podwyższoną temperaturę ciała (normalna temperatura wynosi do 39 oC). Objawem przegrzania u kota jest nadmierne pobudzenie, bieganie, miauczenie, płytki, szybki oddech.

 

Jeżeli zauważysz jakieś niepokojące objawy od razu umieść zwierzaka w chłodnym, przewiewnym miejscu, zwilż zimną wodą ręcznik i połóż zwierzakowi na kark. Możesz również zwilżyć łapki, pachy i pachwiny.

 

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów udaru cieplnego, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii i jeżeli będzie taka potrzeba udaj się z futrzakiem do lecznicy.

 

Pamiętaj jeszcze o jednej ważnej zasadzie, nigdy nie zostawiaj swojego czworonoga samego w zamkniętym aucie, temperatura rośnie w nim bardzo szybko, to może skończyć się tragicznie.

 

Zostawiaj świeżą wodę w miseczkach w zacienionym miejscu też wolnożyjącym kotom czy ptakom.

 

Jeżeli wykorzystasz nasze porady Twój pupil spokojnie zniesie skwar i będziecie mogli bezpiecznie korzystać z uroków wakacji. Zachęcamy również do poszukiwania innych materiałów na temat przetrwania upałów