fbpx

Czipowanie zwierząt

Czipowanie psa i kota – co to takiego?

Czipowanie to elektroniczne znakowanie psów i kotów. Jest jedną z metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Dzięki czipowaniu psa i kota można szybko ustalić właściciela zguby i zawiadomić go o odnalezieniu pupila. Czipowanie jest niezbędnym wymogiem wyrobienia paszportu, by móc podróżować ze zwierzęciem za granicą.Oprócz tego, chip utrudnia sprzedaż skradzionych psów lub kotów, szczególnie tych rasowych. Dzięki systemowi identyfikacji, próby sprzedaży skradzionych zwierząt z chipem mogłyby się zakończyć szybkim nakryciem potencjalnego sprawcy kradzieży.

Czipowanie psa i kota – jak to wygląda?

Sam zabieg wszczepienia czipa jest praktycznie bezbolesny, wygląda to jak zastrzyk większą igła niż standardowo. Wprowadza się go podskórnie w szyję lub między łopatkami psa i kota. Cały zabieg jest bezbolesny i trwa zazwyczaj kilka sekund, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Przeprowadzić go można w większości gabinetów weterynaryjnych. Chip wszczepiany zwierzętom jest zupełnie obojętny dla ich organizmu. Nie stanowi również dla nich żadnego zagrożenia. Szklana powłoka w której znajduje się mikroprocesor jest sterylna, szczelna i nie uczula. Pies czy kot z chipem nie czuje jego obecności ani dyskomfortu. Chip umieszczany w ciele zwierzęcia jest nośnikiem danych, posiadającym specjalny numer, za pomocą którego, przy wykorzystaniu czytnika, można zidentyfikować zwierzę i jego właściciela. Po wstrzyknięciu chipu, lekarz weterynarz zbiera dane na temat zwierzaka i jego właściciela, a następnie przesyła je do bazy danych. Czasami musi zrobić to właściciel – to ważna informacja do ustalenia z lekarzem, gdyż podstawą identyfikacji jest właśnie wprowadzenie do bazy danych. Nie raz miałam sytuację znalezionego psa lub kota, który posiadał czip, ale nie widniał w żadnej bazie, także nie można było w żaden sposób powiadomić właściciela o zwierzaku.

Czip – gdzie można go odczytać?

Niepowtarzalnym 15 cyfrowy numer zakodowany w mikroczipie można odczytać w każdym gabinecie weterynaryjnym, dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce, na komendach Policji oraz Straży Miejskiej w całym kraju.

Gdzie wprowadzić numer czipa – baza danych?

Wszystkie służby, lekarze weterynarii oraz większość fundacji i schronisk współpracuje z Międzynarodową Bazą Danych SAFE-ANIMAL. Sprawdzenie numeru czipa na ich stronie jest bardzo proste, podobnie jak rejestracja mikroczipa. 

Czipowanie psów i kotów – cena 

Czipowanie psów nie należy do drogich operacji. Jednorazowa opłata za chipowanie zwierząt zamyka się zazwyczaj w kwocie kilkudziesięciu złotych. Często urzędy miast i gmin prowadzą akcje bezpłatnego czipowania psów i kotów w konkretnych lecznicach weterynaryjnych, warto z tego skorzystać. Nie jest to więc duży wydatek, w stosunku do tego, jakie korzyści niesie ze sobą chipowanie.