fbpx

Chirurgia Weterynaryjna

Kiedy potrzebujemy konsultacji u chirurga z Psem?

Zazwyczaj pies czy kot trafia z problemem do lekarza ogólnego pierwszego kontaktu, który dalej kieruje pacjenta do chirurga, jeżeli sytuacja tego wymaga. Problem może dotyczyć tkanek miękkich lub układu kostno – stawowego (wtedy internista zdecyduje czy nie skonsultować przypadku z ortopedą – nie każdy chirurg weterynaryjny zajmuje się tą specjalizacją). 

Pies u chirurga 

Sama wizyta u chirurga weterynarza jest bezbolesna. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, po którym dokładnie bada pacjenta. Jeżeli jest taka potrzeba zleca dodatkowe badania. Zazwyczaj są to badania krwi, aby zminimalizować ryzyko znieczulenia, lekarz musi mieć pewność co do ogólnego zdrowia psa, wykonuje się przed sedacją morfologię i biochemię (m.in. parametry wątrobowe i nerkowe). W zależności od problemu chirurg często prosi o badanie rtg i usg, jeżeli sytuacja tego wymaga czasami wykonuje się również tomografię lub rezonans magnetyczny. 

Weterynaryjna operacja psa

W zależności od zabiegu postępowanie jest inne, są jednak pewne wspólne elementy przygotowania do zabiegu chirurgicznego. Zwierzak zawsze musi być na czczo, tj. min 12h bez jedzenia, niektóre operacje np. związane z przewodem pokarmowym wymagają nawet dobowej głodówki. Pierwszy etap znieczulenia czyli tzw. indukcja może odbyć się przy właścicielu, zwierzak dostaje leki o działaniu nasennym, przeciwbólowym, zwiotczającym, kolejny etap odbyta się już na sali chirurgicznej, w zależności od zabiegu może być to znieczulenie wziewne lub dożylne. Operowana okolica jest golona, odkażana, wszystko odbywa się w sterylnych warunkach z należytą ostrożnością. W zależności jaki rodzaj operacji był wykonywany okolica może pozostać niezabezpieczona opatrunkiem, zwierzak musi wtedy chodzić w ubranku ochronnym lub kołnierzu. Jeżeli sytuacja dotyczy kończyn często chirurg zakłada opatrunek zabezpieczający ranę pooperacyjną.

Weterynaryjna operacja kota

Ogólne zasady przeprowadzania operacji u kota nie różnią się od operacji u psa.

Opieka po operacji weterynaryjnej

Wybudzanie zwierzaka po operacji odbywa się w cichym, spokojnym miejscu, czasami jest konieczność włączenia dodatkowego źródła ciepła lub dalszego nawadniania pacjenta dożylnie, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Po wybudzeniu pies czy kot zostaje w lecznicy jeszcze kilka godzin na obserwacji i o własnych siłach idzie do domu. Zazwyczaj jest konieczność noszenia ubranka ochronnego do zdjęcia szwów (wyjątek stanowią szwy rozpuszczalne) lub kołnierza, aby pies czy kot nie wylizał sobie rany pooperacyjnej i nie wygryzł szwów. Lekarz weterynarii zazwyczaj zaprasza w kolejnych dniach na kontrolę aby upewnić się, że ogólne samopoczucie zwierzaka po operacji jest dobre oraz by obejrzeć ranę pooperacyjną. 

Chirurg weterynarz  – ceny usług

Rozpiętość cen usług jest duża, zależy to od ilości potrzebnych badań diagnostycznych, zastosowanych leków czy konieczności zabiegu operacyjnego. Czasami wystarczy tylko konsultacja chirurga, ale w większości przypadków trzeba rozszerzyć diagnostykę o dodatkowe badania lub podjąć decyzję o operacji. Rozpiętość cen również zależy od stopnia skomplikowania operacji, każdy zabieg różni się od siebie ceną. W celu uzyskania szczegółowej informacji o cenie konsultacji u chirurga weterynarza należy skontaktować się z konkretną lecznicą weterynaryjną, w której chirurg dla psa lub kota przyjmuje.