fbpx

Badanie krwi psa i kota

To jedno z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych w gabinecie weterynaryjnym. Lekarze weterynarii zalecają kontrolne badania krwi, aby na wczesnym etapie wykryć ewentualne problemy. Przeprowadza się je, gdy inne badania, nie pozwalają na ustalenie przyczyny zauważalnych dolegliwości naszego pupila, a w przypadku gorszego samopoczucia zwierzęcia badanie to jest często nieodzowne. Wyniki badań krwi psa i kotą są często odpowiedzią na to, jakie leczenie wybrać, czy możemy rozpocząć daną terapię lub dlaczego zastosowane metody leczenia nie przynoszą pożądanego skutku.Badania kontrolne u psów i kotów należy wykonywać co najmniej raz do roku. Szczególnie jeśli nasz pupil jest w średnim lub starszym wieku, cierpi na choroby metaboliczne (cukrzyca, niewydolność nerek lub wątroby) lub jest po przebytych poważnych schorzeniach, należy wtedy bezwzględnie monitorować parametry biochemiczne krwi.

Badanie krwi weterynarz Warszawa

Pobranie krwi można wykonać we wszystkich gabinetach weterynaryjnych. Weterynarze albo współpracują z laboratoriami zewnętrznymi albo wykonują badania krwi na miejscu. Jeżeli lecznica posiada aparat do badania krwi wyniki uzyskuje się w ciągu kilkunastu – kilkudziesięciu minut, jeżeli krew jest wysyłana do laboratorium czas oczekiwania jest dłuższy. Badając podstawowe parametry wynik może być jeszcze tego samego lub następnego dnia. Jeżeli wykonujemy bardziej szczegółowe oznaczenia na wynik możemy oczekiwać nawet kilka dni (to zależy od badania).  Szybki wynik to znaczna pomoc przy wyborze odpowiednich leków oraz postawienia trafnej diagnozy. 

Badanie krwi psa i kota – jak się przygotować?

Aby uzyskać wiarygodne wyniki badań krwi należy naszego pupila przegłodzić ok 12 h. Wodę może pobierać do woli. Jeżeli naszym celem jest oznaczenie poziomu glukozy lub hormonów  w trakcie terapii, lekarz weterynarii pomoże wyznaczyć, po jakim czasie od podania leków wyniki będą najbardziej miarodajne. Jeżeli nasz kot lub pies jest agresywny lub nadmiernie się stresuje, warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o możliwości zastosowania lekkiej narkozy w celu szybszego i sprawniejszego wykonania zabiegu. Jeżeli właściciel nie lubi widoku igieł lub krwi, warto by zwierzak został w gabinecie sam z lekarzem, zwierzaki wyczuwają strach u swojego opiekuna i sami zaczyna się stresować. Często w gabinetach jest pomoc (technicy weterynarii), warto oddać wtedy pupila w ręce fachowców, by cała procedura pobrania krwi przebiegła sprawnie.

Badanie krwi psa i kota – jak to wygląda?

Sama procedura pobrania krwi u psa i kota, choć wiąże się z wkłuciem, dla większości zwierząt nie jest aż tak straszna. Krew pobiera się zazwyczaj z kończyny piersiowej lub miednicznej, czasami również z żyły jarzmowej (zlokalizowanej na szyi). Okolicę można podgolić lub nie (to zależy od gęstości sierści i widoczności naczyń), odkaża się wybrane miejsce i wkłuwa igłą w naczynie. Procedura trwa od kilku sekund do kilku minut (jeżeli krew jest gęsta a ciśnienie niskie). W tym momencie potrzebujemy trochę kociej i psiej cierpliwości. Po pobraniu krwi zakładany jest zazwyczaj opatrunek uciskowy na kilka minut, aby miejsce wkłucia się zasklepiło. Stres przy pobieraniu krwi, na pewno nie powinien przeszkodzić nam w decyzji o wykonaniu badań u naszego pupila. 

Badanie krwi psa i kota – cena

Rozpiętość cen badania krwi u psa i kota jest duża, zależy to od zakresu badań (podobnie jak u człowieka). Podstawowe badanie krwi u psa i kota to koszt ok kilkudziesięciu złotych, ale dokładniejsze badania będą droższe, mogą kosztować nawet kilkaset złotych, wszystko zależy od potrzeb i indywidualnego problemu psa lub kota. W celu uzyskania szczegółowej informacji o cenie badania krwi u psa i kota należy skontaktować się z konkretną lecznicą weterynaryjną, w której badania krwi są wykonywane.